امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - 09:39

Afrang Khabar

1401/4/20 21:39

کنسرت خواننده تاجیک در تالار وحدت برگزار شد. که از نکات جالب توجه کنسرت دوستی گروه همنوازان تاجیکستان، ارائه تجربه‌ای ارزشمند و متفاوت از موسیقی بود.

اجرای آهنگ محبوب ایرانیان توسط خواننده تاجیک

به گزارش افرنگ خبر /  به‌خصوص که در این ماه‌ها به ویژه بعد از پشت سر گذاشتن دوران تعطیلی کنسرت‌ها در تهران و پایتخت کمتر اجرای زنده‌ای را می‌توان یافت که خارج از مارکتینگ رایج این روزهای موسیقی باشد

گروه همنوازی از کشور تاجیکستان به سرپرستی و خوانندگی دولتمند خالف هنرمند پیشگام و مطرح موسیقی تاجیکستان در اولین دور از مجموعه کنسرت‌های خود که طی روزهای پیش رو در تالار وحدت تهران و برج میلاد پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد، شب باشکوهی را با خوانش آثاری از شاعران برجسته کشورمان برای مخاطبان رقم زد.

خالف و پسرش لایق در این کنسرت که اولین شب از برگزاری آن شامگاه یکشنبه نوزدهم تیرماه همزمان با عید سعید قربان در تالار وحدت به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، قطعاتی از آثار منتخب خود از جمله «ندانی که کیستم» با شعری از شهریار، «مرا تو زنده خواهی داشت» با شعری از لایق شیرعلی، «ای قوم به حج رفته» با شعر مولانا، «صبح وصال» با شعر سیدعلی همدانی، «شاد است و آهسته آهسته» با شعر صائب تبریزی، «شاه پناهم بده» با شعری از حبیب الله چایچیان، «مستان سلامت می‌کنند» با شعر مولانا، «دیوانه شو» با شعر مولانا، «دور مشو» با شعر مولانا، «مادرم» با شعر صفر محمد ایوبی، «حلقه دامت» با شعر بی دل، «ای که ز من» با شعر اقبال لاهوری، «ای نگاهت» با شعر علیرضا قزوه، «بهار جان‌ها» با شعر مولانا، «مهمانت کنم» با شعر مولانا را اجرا کرد.

اجرای این قطعات در حالی بود که با توجه به سبک و صدای ویژه دولتمند که دربرگیرنده محدوده صدایی منحصر به فرد و ویژه‌ای است و مخاطبان هم می‌دانستند که در چه برنامه‌ای حضور یافته‌اند، فضای بسیار باشکوهی را در تالار وحدت به وجود آورده بود. شرایطی که اگر چه می‌توانست با عدم حضور تعدادی از کودکان خردسال که از سوی برخی از خانواده ندانسته در سالن حضور پیدا کرده بودند، شکل و شمایل بسیار بهتری پیدا کند، اما هر چه بود ارائه جلوه‌ای ناب از موسیقی کشور تاجیکستان بود که به واسطه زبان مشترک فارسی و البته قدرتمندی و هماهنگی قابل توجه گروه نوازندگان بعد از مدت‌ها فضای متفاوتی را در چارچوب برگزاری کنسرت‌های موسیقی پایتخت به وجود اورد که این روزها در تسخیر موسیقی عامه پسندی هستند که در هفته‌های اخیر با چالش‌ها و حاشیه‌های بزرگی از جمله پلی بک خوانی و موارد مشابه روبه‌رو بوده است.

از نکات جالب توجه کنسرت دوستی گروه همنوازان تاجیکستان، ارائه تجربه‌ای ارزشمند و متفاوت از موسیقی بود، به‌خصوص که در این ماه‌ها به ویژه بعد از پشت سر گذاشتن دوران تعطیلی کنسرت‌ها در تهران و پایتخت کمتر اجرای زنده‌ای را می‌توان یافت که خارج از مارکتینگ رایج این روزهای موسیقی باشد، این در حالی است که لهجه بسیار شیرین دولتمند در هنگام معرفی قطعاتی که اغلب برای شنوندگان کنسرت آشنا بود، به فضای کنسرت جلوه متفاوتی بخشیده بود که ای کاش این جلوه متفاوت می‌توانست با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و سنجیده‌تر مدیران نهادهای فرهنگی به شکل مستمری پیش روی مخاطبانی قرار گذاشته می‌شد.

دولتمند خالف در بخش اجرای قطعه «ای شاه پناهم بده» که اختصاص به مقام والای حضرت رضا (ع) دارد خطاب به حاضران در سالن گفت: می‌دانم که این قطعه در پیشواز آهنگ انتظار بسیاری از تلفن همراه ایرانیان است بنابراین تمام تلاش خود را انجام دادیم که بتوانیم به واسطه این علاقه‌مندی و البته علاقه‌مندی های خودم آن را در این کنسرت برای شما اجرا کنیم.

دو قطعه «دور مشو» و «دیوانه شو» نیز دو قطعه بسیار پرطرفدار کنسرت شب گذشته دولتمند خالف بودند که هم توسط پسرش لایق و هم توسط این استاد موسیقی تاجیکستان برای مخاطبان اجرا شد. موسیقی‌هایی که دولتمند از آن‌ها به عنوان ویترین کنسرت‌های گروه هم‌نوازان تاجیکستان در این سال‌ها یاد کرد.

این هنرمند مشهور موسیقی منطقه تاجیکستان که در این سال‌ها کمتر به کشورمان سفر کرده بود، در کنسرتی که پیش روی مخاطبان قرار داد، اگرچه دیگر آن هنرمند سرحال و جوان سال‌های قبل نبود، اما محدوده صدایی بسیار متفاوت او در حوزه موسیقی و همچنین به کار گیری از سازبندی که وجوه مختلفی از آن شباهت فراوانی به موسیقی ایران زمین داشت، بازهم نشان داد که دود از کنده بلند می‌شود و او می‌تواند به واسطه انتخاب استادانه آثاری از شاعران برگزیده ادبیات کلاسیک و معاصر کشورمان، حال و هوای متفاوتی را به کنسرتی بدهد که این بار از حضور سلبریتی های موسیقی در آن خبری نبود، اما آنچنان دارای بار معنایی و مفهومی قابل تمرکزی بود که می‌توان از آن به عنوان یکی از کنسرت‌های با کیفیت این هفته‌های موسیقی در کشورمان یاد کرد.

مجید زین‌العابدینی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، امیر حسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علیرضا قزوه شاعر و مدیر دفتر موسیقی و شعر و سرود سازمان صداوسیما نیز از مهمانان ویژه اولین کنسرت دولتمند خالف در تالار وحدت بودند.

 

ارسال نظرات

نام

captcha

نظر شما