امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - 10:55

Afrang Khabar

1402/9/12 22:55

رئیس کل بانک مرکزی از راه اندازی صندوق تثبیت ارز خبر داد و گفت: هیچ کمبودی برای عرضه درهم نداریم.

فرزین: صندوق تثبیت ارز ایجاد می‌شود

به گزارش افرنگ خبر /آقای محمد رضا فرزین در مراسم عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در مرکز مبادله ایران، اظهارداشت: این اولین اوراق جدید ارزی است که در داخل ایران معامله می‌شود؛ یکی دوبار قبل در خارج از کشور اوراق فروخته بودیم.

آفای فرزین با بیان اینکه باید منابع لازم را برای رشد تولید فراهم کنیم، گفت: این اوراق یکی از مهمترین منابع تامین مالی برای رشد تولید است.

فرزین با اشاره به اینکه بار‌ها گفتیم سیاست اصلی ما در بانک مرکزی سیاست تثبیت است که شامل بخش‌های مختلف می‌شود، تصریح کرد: در حوزه سیاست ارزی منظور ما از تثبیت کاهش بی ثباتی ارزی بود. اگر به زیر ۵ درصد برسد ارز را به سطح با ثباتی می‌رسانیم؛ الان توانستیم بی ثباتی ارز را کاهش دهیم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه مرکز مبادله مرجع ما برای سیاست گذاری ارز بوده است، افزود: بزودی آثار فعالیت‌های این مرکز را مشاهده خواهیم کرد. الان هیچ کمبودی در درهم نداریم؛ آنقدر در مرکز درهم عرضه میکنیم که کسی نمی‌خرد و اخر روز درهم اضافه هم می‌آید.

فرزین گفت: سعی میکنیم علامت روبه جلو بدهیم؛ نمیخواهیم علامت رو به عقب بدهیم؛ میخواهیم بازرگانان قابلیت پیش بینی در بازار را داشته باشند.

فرزین با اشاره به تصویب صندوق تثبیت ارزی در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه ملی قبل از این صندوق ذخیره ارزی بود، ولی برای اینکه مابه التفاوت درآمد دولت از نفت را به بخش خصوصی بدهیم صندوق توسعه را تشکیل دادیم؛ صندوق تثبیت ارزی هم برای پوشش ریسک و خطر نوسانات نرخ ارز در آینده راه می‌افتد.

رییس کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای جایگزینی ارز‌های محلی بجای دلار و یورو خبر داد و تصریح کرد: البته ارز‌های محلی نوسانات بیشتری دارند به دنبال مکانیزم‌های جدیدی هستیم که از ارز‌های محلی آن‌ها استفاده کنیم تا دلار و یورو را در معاملات خرد خودمان حذف کنیم؛ در عراق و ترکیه میخواهیم این کار را بکنیم با سوریه هم مذاکراتی اخیرا داشتیم.

او گفت: تلاشمان این است که ارز مرکز مبادله نرخ مرجع شود و تابلو‌های مرکز به بازار علامت دهی کند؛ باید در ایران بازار رگولیتر در بخش طلا و ارز داشته باشیم؛ بازار طلا بسیار بازار بزرگی است و نمیتوانیم فقط روی ارز تمرکز کنیم و طلا را فراموش کنیم. به همین علت باید برای طلا هم مقرراتی وضع کنیم و از ظرفیت آن در مرکز مبادله استفاده کنیم.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: مرکز مبادله باید بتواند ثبات و آرامش را در بازار ارز بوجود بیاورد و ارز را پیش بینی پذیر کند؛ خزندگی نرخ ارز در مقاطعی به ما آسیب میزند و تلاشمان این است با نهاد سازی رفتار نرخ ارز را در کشورمان پیش بینی پذیر کنیم؛ با دستور نمی‌توان این کار را انجام داد.

وی با اشاره به انتظارات منفی که از سوی برخی افراد مشخص در جامعه شکل می‌گیرد گفت: نظرسنجی‌های ما نشان میدهد انتظارات تورمی گرچه همچنان بالاست، ولی کاهش یافته است.

فرزین نرخ رشد نقدینگی را ۲۶.۴ درصد اعلام کرد و گفت: تلاشمان کاهش این نرخ تا پایان سال به ۲۵ درصد است.

او در ادامه با بیان اینکه تجار باید حتما با مرکز در ارتباط باشند؛ کفت: تمام عملیات ارزی به مرکز مبادله می‌آید و ما در بانک مرکزی فقط سیاست گذاری ارزی را خواهیم داشت؛ اقدامات خاصی را هم درباره طلا باید انجام دهیم.

وی گفت: باید بتوانیم از منابع ارزی استفاده کنیم؛ نرخ ۶ درصد برای ارز خیلی جذاب است و سرمایه کذاران داخل و خارج می‌توانند از این اوراق (مرابحه) استفاده کنند.

رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: نباید آسیبی از سیاست‌های پولی به رشد بزنیم و انشالله این اقدام شروعی برای کمک باشد؛ محصولات جدیدی هم داریم و هر ماه منتظر محصولات جدید برای ارز و طلا در مرکز مبادله باشید. قیمت دارایی‌ها مثل ارز، طلا و مسکن خیلی کنترل شده است؛ در بازار کلا نیز نوسانات کاهش یافته است؛ تورم‌تولید به زیر یک درصد و صنعت صفر درصد شده است و این ما را به آینده و ادامه سیاست تثبیت امیدوار می‌کند.

ارسال نظرات

نام

captcha

نظر شما