امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - 10:32

Afrang Khabar

1401/11/28 22:32

مطالعات جدید نشان می‌دهد: پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها تقریبا به همه درخواست‌های نوه هایشان پاسخ مثبت می‌دهند و این موضوع عامل یکی از عوامل اصلی لوس شدن آن هاست.

اثبات لوس شدن نوه ها به دست مادربزرگ و پدربزرگ ها

به گزارش افرنگ خبر /از قدیم این باور در بین مردم رواج داشت که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نوه‌های خود را لوس می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این موضوع کاملا درست بوده و پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها تقریبا همه به همه درخواست‌های نوه هایشان پاسخ مثبت می‌دهند.


پدر و مادر بودن به این معناست که هر روز و به مناسبت‌های متعدد باید به فرزندتان بگویید نه! این موضوع در حالی است که مادربزرگ و پدربزرگ‌ها نمی‌توانند از گفتن بله به نوه‌های خود خودداری کنند.

مطالعات محققان انجمن دندانپزشکی آمریکا نشان می‌دهد که بیش از دو سوم (۷۲٪) از مادران مورد بررسی ادعا می‌کنند که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها فرزندان خردسال آن‌ها را با غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین لوس می‌کنند.

این والدین همچنین گزارش دادند:پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معمولاً به نوه هایشان خود “مقدار زیادی از غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین داده و یا نمی‌توانند مصرف این خوراکی‌ها را برای نوه هایشان محدود کنند.

نمونه‌هایی از این مواد غذایی شیرین شامل نوشابه، آب میوه، محصولات پخته شده و آب نبات است. این یافته‌ها با همکاری دانشگاه پیتسبورگ، دانشگاه ویرجینیای غربی و دانشگاه میشیگان به دست آمده است. این مطالعه حضوری و دو ساله شامل اطلاعات ۱۲۶ مادر بوده و طی آن بررسی شد که چه عواملی مادران را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا در نهایت با پدربزرگ و مادربزرگ‌ها درباره دادن این همه غذا و نوشیدنی شیرین به فرزندانشان صحبت کنند.

قابل توجه است، در حالی که ۷۲ درصد افراد می‌گویند که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نوه هایشان با خوراکی‌های شیرین آن‌ها را لوس می‌کنند. با این حال، فقط کمی بیش از نیمی (۵۱٪) از این والدین تصمیم گرفتند موضوع را با پدربزرگ و مادربزرگ مطرح کنند.

مهمترین دلایل امتناع والدین از انتقاد به پدربزرگ و مادربزرگ‌ها در رابطه با لوس کردن نوه هایشان به شرح زیر بود:

  • مدت زمان طولانی و وقفه‌هایی که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و نوه‌ها یکدیگر را می‌دیدند.
  • وابستگی مادران به پدربزرگ و مادربزرگ برای مراقبت از کودک.
  • مقدار غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین مجاز/ارائه شده توسط پدربزرگ و مادربزرگ.
  • رابطه بین مادران و پدربزرگ و مادربزرگ فرزندانشان.

دکتر جنارو رومو، سخنگوی انجمن دندانپزشکان آمریکا در این رابطه می‌گوید: خاطرات خوش بسیاری از یورش به ظرف آب نبات در خانه پدربزرگ و مادربزرگم دارم و به عنوان یک والدین، خودم در مطرح کردن برخی از این انتقاد‌ها تردید داشتم. با این حال، پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری مزمن دوران کودکی هستند و می‌توانند باعث درد بی دلیل و همچنین مشکلاتی در صحبت کردن، خوردن، بازی کردن و یادگیری شوند. با گذشت زمان، علاوه بر نگرانی‌های سلامت دندان، رژیم غذایی با قند‌های اضافه شده، کودکان را در معرض خطر بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی و چاقی و دیگر نگرانی‌های سلامتی قرار می‌د هد.

دکتر مری هیز، دندانپزشک اطفال، در این رابطه می‌گوید: مطمئنا هیچ چیز شیرین‌تر از رابطه بین نوه‌ها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نیست. توصیه می‌شود آب یا شیر را در مقابل آبمیوه یا نوشابه به نوه هایتان ارائه کنید و در صورت لزوم، شکلات ساده را انتخاب کنید، زیرا بزاق آن را راحت‌تر از آب نبات‌های چسبناک یا سفت از دهان خارج می‌کند. توصیه می‌شود که کودکان دو بار در روز دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند، به طور روزانه از نخ دندان استفاده و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند.

شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است.

ارسال نظرات

نام

captcha

نظر شما